لزوم آموزش های هلال احمر در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها / فعالیت آموزشی 14 هزار و 600 کانون هلال احمر در کشور

دکتر محمد گل فشان با اشاره به تاسیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از سال 1318، گفت: فعالیت های رسمی این سازمان بر اساس اساسنامه آن از سال 1326 آغاز و بیش از هفت دهه توانسته با جذب و آموزش جوانان در عرصه های مختلف امدادی و بشردوستانه به هموطنان خدمت رسانی، کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، در حاشیه برگزاری مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان جوانان هلال احمر، که امروز با حضور دکتر کولیوند رئیس، یعقوب سلیمانی دبیرکل و مسئولان ستادی هلال احمر برگزار شد، دکتر گل فشان با حضور در نشست خبری مهمترین فعالیت های این سازمان طی یک سال گذشته را با خبرنگاران در میان گذاشت.

فعالیت های جوانان در 400 شعبه

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: تمامی فعالیت های حوزه جوانان هلال احمر براساس اصول و اهداف فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی و صلیب سرخ و به طور یقین طبق موازین قانونی و بر اساس منویات مقام معظم رهبری در بیانیه دوم انقلاب بوده است.

وی با اشاره به فعالیت های جوانان هلال احمر در 400 شعبه، گفت: وظیفه هلال احمر جذب، آموزش و توانمند سازی جوانان است تا به مردم خدمت کنند. جوانان بشردوست و امدادگر هلال احمر در بحران‌ها و سیل و زلزله در صف اول خدمت رسانی هستند .

اولویت سازمان جوانان هلال احمر استفاده از طرح های ابتکاری جوانان است

گل فشان با اشاره به آسیب پذیری مناطق حادثه خیز کشور ، به لزوم ایجاد آمادگی در آحاد مردم و تاب آوری جامعه، تاکید کرد. و افزود: سازمان جوانان هلال احمر وظیفه دارد تا با تعامل با وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی  زمینه ای برای همه کسانی که تمایل به فراگیری آموزش های امداد و کمک های اولیه را دارند فراهم کند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: در حال حاضر 14 هزار و 600 کانون دانشگاهی، دانش آموزی، غنچه‌های هلال، طلاب و روستایی در قالب تفاهم نامه با مراکز آموزش عالی، حوزه‌های علمیه، وزارت آموزش و پرورش و بهزیستی، فعالیت دارند.

گل فشان با بیان اینکه الویت سازمان جوانان هلال احمر استفاده از طرح های ابتکاری جوانان است، گفت: یکی از این طرح ها در حوزه بشردوستی طرح «دست های مهربان» بود که فرهنگ احترام متقابل به یکدیگر و مهربانی با همنوعان را بین کودکان ترویج می‌کرد.

وی در ادامه با اشاره به آموزش های طرح دادرس در 8 هزار مدرسه، برای دانش آموزان گفت: دوره‌های پیشرفته دادرس در دانشگاه‌ها برای دانشجویان آماده در روز های سخت ادامه خواهد داشت. پس از آن آموزش های برای داوطلبان نیز برگزار می‌شود.

پیشگامان پیشرفت و عدالت؛ رهبران جوان کشور

گل فشان همچنین به طرح پیشگامان پیشرفت و عدالت اشاره کرد و افزود: این طرح یک کار تشکیلاتی است که براساس آن جوانان در مناطقی که نیاز باشد خدمات آموزشی به مردم  ارائه می دهند. ما رهبران جوانی را تربیت می‌کنیم تا با هدایت و برنامه ریزی هلال احمر در جامعه به نحو مطلوب خدمت رسانی کنند.  رئیس سازمان جوانان هلال احمر با اشاره به اجرای طرح ملی یاس با همکاری کمیته امداد در 2020 محله کم برخوردار، گفت: با برگزاری این طرح تاکنون 12 هزار نفز از دختران مجرد بالای 40 سال از آموزش های هلال احمر بهره مند شده اند که به عنوان یاران آسیب ستیز در خانه‌های هلال فعالیت می‌کنند.  

لزوم وارد شدن آموزش های همگانی در کتب درسی

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون موضوع آموزش های همگانی در کتب درسی لحاظ نشده است، گفت:  این موضوع وظیفه وزارت آموزش و پرورش است و ما فقط نقش همکار و کمک کننده داریم. هلال احمر در تهیه مطالب آموزشی و محتوای کتب درسی در خصوص آموزش های همگانی آمادگی کامل دارد و به عنوان متولی آموزش های همگانی در کشور خواستار وارد شدن آموزش های همگانی در کتب درسی در مدارس و دانشگاه‌ها است. ما به جد پیگیر این موضوع هستیم که در سال آینده با همکاری آموزش و پرورش، آموزش های همگانی وارد کتب درسی در مدارس و دانشگاه‌ها، شود.   

گل فشان یادآور شد؛ اکنون در دانشگاه فرهنگیان 30 هزار دانشجو از آموزش های هلال احمر بهره مند شده اند و آموزش 60 هزار دانشجوی دیگر هم در دستور کار قرار دارد. 

لازم به ذکر است؛ توسعه شبکه شتاب، مسئله تغییرات اقلیمی، سامانه مهتاب (مرکز هدایت و توسعه ایده‌های برتر) ، ناظران سلامت، خدمات بهداشتی اعضا درکرونا و واکسیناسیون سراسری کرونا، بحث کسب و کارهای خرد و کار آفرینی، تقدیر از زوج های جوان هلال احمری از دیگر موضوع هایی بود که دکتر گل فشان به آن اشاره کرد.

 

 

 

 

تصاویر

مشاهده ۲۹
/
۱۴۰۱/۰۸/۱۵- ۱۵:۳۵
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است