دیدار رئیس سازمان جوانان هلال احمر با نماینده ولی فقیه در قزوین / آموزه‌های دینی سرشار از نسخه‌های تربیتی برای جوانان است

آیت ‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار با دکتر محمد گل فشان گفت: با وجود آموزه‌های دینی سرشار از نسخه‌های تربیتی برای جوانان، پذیرش نسخه‌های غربی در تربیت نسل جوان، خود تحقیری است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قزوین؛  رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ،23 تیر ماه 1400، به همراه مدیر عامل و مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه جمعیت هلال احمر استان  با آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین دیدار و گفتگو کرد.

دکتر محمد گل فشان در این دیدار اظهار کرد: در جمعیت هلال احمر و فعالیت های حوزه های مختلف در مجموعه فدراسیون بیشتر تأکید بر حوزه جوانان است اما حوزه امداد به دلیل حوادث مختلف برجسته تر دیده می شود.

وی افزود: شرایط هر کشور ایجاب می کند تا موضوعات مختلفی از سوی هلال احمر و صلیب سرخ بیشتر مورد توجه قرار گیرد اما یکی از مهم ترین شاخص های هلال احمر و صلیب سرخ ها حوزه جوانان است که در کشور ما بر اساس تعالیم دینی، نوع دوستی بسیار زیادی در این عرصه دیده می شود.

گل فشان بیان کرد: در دوران انتشار ویروس کرونا شاهد احساس مسئولیت و مهربانی مردم بودیم و ما نیز تأکید جدی داریم تا جوانان در فعالیت های بشر دوستی مشارکت بیشتری داشته باشند و محبت و کمک انسان دوستانه را سرلوحه کار خود قرار دهند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد: در حوزه جوانان اقدامات بسیار خوبی در قزوین صورت گرفته و امسال نیز بیانیه گام دوم را با جدیت پیگیری می کنیم تا عملیاتی شود.

گل فشان گفت: همه مدیران عامل ها در استان ها با انتخاب مشاوران جوان در حال آموزش مدیریت و مسئولیت پذیری به این نسل هستند و در آستانه اعیاد قربان و غدیر برنامه باشکوهی شکل خواهد گرفت.

وی گفت: در این سازمان آموزش کودکان 4 ساله تا بزرگسالان 35 ساله را بر عهده داریم که احترام به والدین از موضوعات مهمی است که در آموزش ها مورد توجه قرار دارد.

دکتر گل فشان افزود: با برگزاری جشنواره بشردوستی در استان قزوین توانستیم استعداد یابی بسیار خوبی در سطح کشور انجام دهیم و در حوزه ازدواج  و کارآفرینی و کمک به اشتغال پایدار جوانان هم برنامه های مناسبی از سوی جمعیت هلال احمر اجرا شده است.

آموزه‌های دینی و الهی را محور تربیت و آموزش جوانان قرار دهیم 

آیت ‌الله عبدالکریم عابدینی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه در نگاه دینی بین جوان و جوانمرد تفاوت‌های بسیاری وجود دارد اظهار کرد: جوانی دورانی است که همه انسان‌ها به خاطر گذران عمر به آن می‌رسند اما جوانمردی شاخصه‌هایی دارد که رسیدن به آن نیازمند تلاش و رعایت برخی اصول است.

وی افزود: جوانی به تنهایی برای انسان ارزش محسوب نمی‌شود زیرا انسان چه بخواهد و چه نخواهد روزی به دوران جوانی و روزی دیگر به دوران پیری می‌رسد اما رسیدن به جایگاه جوانمردی ارزش بسیار زیادی محسوب می‌شود وفراتر از محدودیت‌های سنی و جنسی است.

امام جمعه قزوین بیان کرد: حضرت ابراهیم(ع) که حامی حریت و آزادگی و دلسوزی برای مردم بود، از جوانمردان محسوب می‌شود زیرا حریت و آزادگی و حمایت از مردم از شاخصه‌های جوانمردی است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: در بین بانوان آسیه و حضرت زینب(س) از جوانمردان بودند و حبیب بن مظاهر که در سن پیری از یاران امام حسین(ع) بود نیز از جوانمردان روزگار محسوب می شود و این نمونه ‌ها نشان می‌دهد جوانمردی به جنسیت و سن و سال مرتبط نیست.

وی با بیان اینکه در جوانمردی ایمان، حریت و استقلال مطرح است، گفت: گاهی نگاه به جوانان ابزاری می‌شود در حالی که قرآن برای جوان ارزش بسیار زیادی قائل شده و نگاه‌ ابزاری به این قشر تاثیرگذار را قابل پذیرش نمی داند.

آیت ‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: قرآن برای زن و جوان اصالت ویژه‌ای قائل شده و برای مادر جایگاهی را تعریف و ترسیم کرده که بوسیدن پای مادر برای فرزندان امتیاز محسوب می‌شود.

امام جمعه قزوین یادآورشد: در دوران صدر اسلام زمانی که مردان دختران خود را زنده به گور می‌کردند و ارزش و اصالتی برای دختر قائل نبودند، پیامبر اسلام(ص) دست دختر خود را بوسید و این فرهنگ کم کم کنار گذاشته شد اما امروز با این غنای دینی و فرهنگی برخی تلاش می‌کنند که الگوهای غربی را در حوزه بانوان به کار بگیرند که خود تحقیری بزرگی است.

وی با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) گفت: حضرت می‌فرمایند اگر کسی کرامتش حفظ شود، اصالتش حفظ خواهد شد چرا که زیرساخت‌های اخلاقی او تقویت شده و تحت تاثیر آموزه‌های نامناسب قرار نمی‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: باید ببینیم امروز در زمین چه کسی بازی می‌کنیم، آیا آموزه‌های دینی و الهی را که ریشه در فطرت انسان دارد محور تربیت و آموزش جوانان قرار می‌دهیم و یا سراغ الگوهای غربی می‌رویم.

عابدینی افزود: چشم دوختن به نسخه‌های غربی رویکردی خود تحقیری است و نباید در تربیت جوانان به آنها روی بیاوریم چرا که اسلام سرشار از آموزه‌های تربیتی برای جوانان است.

 

رابط خبری قزوین
تهیه کننده:

رابط خبری قزوین

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *