تلاش جوان فردوسی برای نشاندن لبخند/ازخودگذشتگی در پرتوی فعالیت های هلال

جوان فردوسی با همراهی جمعی از دوستان هلال احمری خود با هدف ایجاد شور و نشاط درمناطق کم برخوردار قدم در راه می نهد تا مرهمی برای دل دردمندان باشد.

 به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، در دوره ای که اکثریت جامعه با مشکلات اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می کنند هستند افرادی که ایثار و فداکاری را سرلوحه زندگی شان قرار داده اند و تلاشی درخور برای کاهش درد دردمندان دارند.

در این میان مجموعه ای  با هدف ارائه خدمات بشردوستانه با نام «سازمان جوانان» برای ساماندهی این جوانان خوش ذوق و با انگیزه وجود دارد که برای رسیدن جوانان به هدفشان همراه و هم گام آن هاست. 

اعضای کانون جوانان هلال‌احمر در شهرستان فردوس برنامه هایشان را با شرایط این روزهای کرونایی تطبیق داده و تلاش شان را به  قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا معطوف کرده اند تا بار دیگر لبخند را بر چهره ها نظاره کنند و برای هدف شان هیچ مانعی  بر سر راهشان نمی پذیرند.

 کانون جوانان هلال احمر فردوس با 20سال سابقه با حضور جوانانی پر شور و نشاط درمیان جوانان فردوسی آوازه ای برای خود دست و پا کرده است.

ماهی نیست که یکی از روستاهای محروم شهرستان مهمان این جوانان نباشد، در قالب «طرح خادم» به اهالی روستا آموزش های امداد و کمک های اولیه و دانستنی های لازم در هنگام وقوع بحران را ارائه می دهند. در راستای مقابله با انتشار ویروس کرونا به گند زدایی اماکن عمومی روستا می پردازند و در کنار توزیع پک های بهداشتی نکات لازم برای  پیشگیری از کرونا  را آموزش می دهند.

همنشینی خیرین برای صلح و دوستی

نشاندن لبخند را بر لب همنوعان هدف خود میدانند وقتی که تصمیم خیر در سر داری همه چیز خودش رو به راه میشود از خوش اقبالی مان در جنب کانون ما گلخانه ای وجود دارد که باغدارش خود اهل دل است البته مگر میشود باغدار بود و اهل دل نبود پیش از عزیمت به روستاها جواد آقا صاحب گلخانه را هم در جریان می گذاریم او هم مثل همیشه با روی خوش چندین نهال نو رسته را در اختیار ما قرار می دهد اهدای این نهال ها سبب میشود که آموزش ها را ریشه دار کند و هر صبح تماشای این نهال مرور درس صلح و دوستی برای اهالی آن خانه است.

چای زعفرانی با طعم مهربانی

فصل برداشت انار و پسته و زعفران که می شود فضا برای جوانان این کانون رنگ و عطر دیگری دارد باغ های انار و پسته و مزارع زعفران سالمندان نیازمندی که توانی برای جمع آوری ندارند با کمک این جوانان عرصه دوستی و لبخند میشود. چای زعفرانی در سرمای فصل پاییز در کنار آتش آنچنان انرژی دارد که همه خستگی را از تن می زداید و گروه را برای همراهی دیگر سالمندان مهیا می کند.

کار به کمک و فعالیت در روستاها ختم نمی‌شود. شهروندان هم بی نصیب از خدماتشان نیستند. چادرشان را روبه‌روی مسجدجامع شهر برپا می‌کنند و به سنجش قندخون و فشارخون نمازگزارن و رهگذران می پردازند آموزش های امدادی ارائه می کنند برای مقابله با این ویروس که موجب انتشار غم شده است با اجرای طرح های همچون آمران سلامت و ناظران سلامت بدنبال بازگشت لبخند  بر چهره ها هستند.

قبل از شیوع ویروس کرونا در سفرشان به مناطق کم برخوردار با یک توپ راهی مدارس می‌شوند و در اوقات فراغت دانش‌آموزان در قالب بازی و سرگرمی درس مهر و دوستی را با چاشنی آموزش های امداد و کمک‌های اولیه و دانستنی های لازم برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را هدیه می دهند.

اینجا همه خیر هستند

23 سال دارد کارشناس روانشناسی، جوانی خوش‌ذوق، چند سالی است که به جمع هلالی‌ها پیوسته و  اکنون 4سال است که دبیر کانون جوانان فردوس است. «علی رفیع» جوان خوش انگیزه و خیر کانون جوانان آزاد که با هزینه شخصی طرح های ابتکاری و خلاقانه خود را به پیش می برد، می‌گوید: «از دوره دانش‌آموزی عضو جمعیت هلال‌احمر شدم و علاقه‌ام به کارهای بشر دوستانه روز‌به‌روز بیشتر می‌شد. دلم می‌خواست تا جای ممکن به همنوعانم کمک کنم. تا اینکه به‌عنوان دبیر کانون جوانان انتخاب شدم و فعالیت‌هایم را بیشتر و هدفمندتر کردم.

من و چند نفر از دوستانم طرح ها و ایده های خلاقانه ی خود را با مبلغی که بعنوان هزینه ایاب و ذهاب دریافتی از هلال احمر اجرایی می کنیم. تأثیر این کارها به‌صورت گروهی بسیار بیشتر از فعالیت‌های انفرادی است و ما با پس انداز مان سعی بر گسترش فعالیت‌ها داریم. گاهی هزینه‌ها فراتر از بودجه در نظر گرفته شده است. با این حال دست از کار و فعالیت نمی‌کشیم.» اعضا کانون جوانان فردوس همه خیر هستند و نیکوکارو ایثار را از خودشان شروع کردند.

تبدیل گریه به خنده

یکی از شیرین ترین خاطراتش این بود که در یکی از روزهای شیفت پست های نوروزی جوانان، مادری با گریه به سمتشان آمد و از سوختگی پای کودک چهار ساله اش با آب جوش در چادر مسافرتی شان می گفت و آن ها بعد از شستشو  و اقدامات لازم برای سوختگی با وسایل بازی داخل پست، بچه ای که بسیار بیقراری میکرد طوری آرام کردند که دیگر دردش را فراموش و خنده بجای گریه بر لبان او نشسته بود.

رفیع از طرحی به نام «لبخند هلال» که جمع آوری کمک های نقدی و خرید هدایا برای افراد کم برخوردار و کودکان بی سرپرست با کمک خیرین شهرستان برای نشاندن لبخندی بر لبانشان می گوید: اعضای کانون جوانان هلال احمر فردوس بیشتر فعالیت شان را برای بعضی از  برنامه  همچون توزیع بسته هایی به نیازمندان در شب یلدا و توزیع اقلام بهداشتی و معیشتی در این زمان که کرونا، زندگی مردم را  تحت تاثیر قرار داده است  و همچنین تولید ماسک از کمک خیرین شهرستان فردوس بهره می برند تا لبخندی بر لب نیازمندان بنشانند.

برتری دبیر کانون جوانان فردوس در جشنواره ها

علی رفیع یک از جوانان فعالیست که در سال 98 به عنوان جوان برتر معرفی شده است، از افتخارات وی می توان به برگزیده جشنوار ملی همگفت، دبیر منطقه ای جوانان کشور در سال 99، دبیر اجرایی در مسابقات ناجیان سلامت، همایش ازدواج آسان، طرح آمران سلامت در سال 99 و سرتیم حمایت های روانی شهرستان نام برد.

دبیرمجمع جوانان هلال احمر خراسان جنوبی با توجه به اینکه وی از مربیان کمک های اولیه ، امداد و نجات، طرح پیمان و طرح ملی دادرس می باشد گفت: تجربه حضور در اکثر برنامه های سازمان جوانان را دارم و تمام تلاشمان این است که دانسته ها و تجربیاتمان را به دیگر اعضا منتقل کنیم تا هر جوان یک مربی هلال احمری توانمند باشد.

 

کلمات کلیدی
رابط خبری  مازندران
تهیه کننده:

رابط خبری مازندران

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *