رئیس اداره جوانان و دانشجویی هلال احمر: راه اندازی جشنواره ربات های نجاتگر نیازمند توجه و حمایت مسئولان است

رئیس اداره جوانان و دانشجویی هلال احمر گفت: با توجه به نقش ویژه ربات ها در کاهش اثرات بلایا و کمک به امداد رسانی در حوادث و سوانح، دبیرخانه جشنواره «ربات های نجاتگر» در تاریخ 5 آذر 99، در استان گلستان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، عباس محمدزاده هدف از اجرای این جشنواره را توانمندسازی اعضا و جوانان در زمینه کارگروهی و تقویت روحیه آنان در این حیطه، کمک به امر مدیریت بحران در کشور و امداد رسانی با بهره گیری از علم و تجهیزات نوین، آشنایی جوانان با تکنولوژی های جدید در زمینه حوادث و بلایا، شناسایی اعضا توانمند و استفاده از ظرفیت اعضا در تکنولوژی روز دنیا جهت امداد رسانی در حوادث، عنوان کرد.

وی با بیان اینکه پس از تشکیل دبیرخانه و گردآوری مستندات اقدامات صورت گرفته در سنوات گذشته، پرسشنامه ای طراحی و به 31 استان کشور ارسال شد. افزود: نتایج حاصله از 21 استان نشان می دهد، در بحث رباتیک؛ 64 درصد از استان ها تاکنون هیچ گونه فعالیتی در زمینه رباتیک نداشته و بیش از 77 درصد آن ها نیز هیچ گونه تجهیزاتی در این راستا جهت فعالیت ندارند.

محمدزاده با اشاره به اینکه تامین تجهیزات مورد نیاز برای عملیاتی شدن طرح در استان ها هزینه زیادی دارد، افزود: می توان در اجرای فاز نخست، با امضای تفاهم نامه با موسسه ها، نهادها و دانشگاه های فعال در این زمینه، فعالیت کرد.

رئیس اداره جوانان و دانشجویی سازمان جوانان هلال احمر گفت: با برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی و با استفاده از ظرفیت های سازمان ها جهت تربیت مربی رباتیک در سطح کانون های دانشجویی و استفاده از مربیان دانشجویی جهت انتشار آموزش ها در کانون های دانش آموزی می توان در این راستا اقدام کرد.  

محمدزاده با بیان اینکه در بیش از 68 درصد استان ها، ارگان ها و موسسات فعال در زمینه رباتیک وجود دارد، می توان در گام نخست، با فراخوان اعضاء علاقه مند و توانمند کانون های دانشجویی ( هر استان حداقل 20 عضو) نهایت تیم های 5 و 7 نفره رباتیک از بین اعضا کانون های دانش آموزی،  برگزاری آزمون  و معرفی یک تیم برتر و منتخب استانی تشکیل شود.

محمدزاده، امضای تفاهم نامه همکاری با موسسه های فعال در استان ها، جذب خیر داوطلب، تشکیل کارگروه تخصصی استانی را از راهکارهای مهم راه اندازی جشنواره ربات های نجاتگر عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر استان ها موافق با اجرای این طرح به صورت آموزشی و برگزاری مسابقات هستند، افزود: پیشنهاد می شود، پس از ارائه آموزش های لازم و مشخص شدن تیم های برتر و منتخب هر استان، یک دوره مسابقات رباتیک به صورت منطقه ای و یا کشوری برگزار شود.

لازم به ذکر است؛ تمامی مراحل و پیشنهادات مطرح شده با نظرسنجی از استان ها انجام شده و در صورت حمایت های مالی و معنوی سازمان و مشارکت استان ها، معاونت امور جوانان هلال احمر استان گلستان به عنوان دبیرخانه این طرح آمادگی کامل برای اجرای جشنواره دارد.

 

 

کلمات کلیدی
فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *